Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele czynników zewnętrznych ma wpływ na wygląd i stan Twojej posadzki? Zarówno klimat, poziom wilgotności, jak i intensywna eksploatacja oraz temperatura panująca w pomieszczeniu – to wszystko nie pozostaje bez znaczenia. Dlatego też warto odkryć na czym tak naprawdę polega i co wnosi do naszej codzienności cyklinowanie podłóg.
Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie drewnianych nawierzchni jest cyklinowanie bezpyłowe, czyli metoda dostosowana do wszystkich gatunków drewna – niezależna od czasu wymiany wilgotności oraz innych parametrów desek lub paneli. Zabieg ten jest korzystny przede wszystkim ze względu na trzy aspekty. Pierwszym z nich jest możliwość zabezpieczenia parkietu na kolejne lata. Drugim – znaczna poprawa jego estetyki i atrakcyjności. Trzecim, równie istotnym – możliwość dokonania renowacji i zabezpieczenia w sposób bezpieczny i nieszkodliwy dla wszystkich domowników. Zachęcamy więc do tego, aby poznać szczegóły związane z tą usługą.
O takiej renowacji warto pomyśleć w momencie, w którym zauważymy, że lakier na pokryciu zaczął się łuszczyć, a na powierzchni widoczne są pęcherzyki powietrza. Dodatkowymi zaleceniami są np. rysy, przebarwienia, trwałe zabrudzenia lub zmiana barwy lakieru.
Cyklinowanie bezpyłowe podłogi to proces, który może się składać z kilku etapów:
ETAP I – Szlifowanie elementów nawierzchni za pomocą specjalnych szlifierek taśmowych, wyposażonych w odkurzacze pochłaniające powstały kurz. Takie działanie powinno być przeprowadzone kilka razy, w zależności od stopnia uszkodzeń.
ETAP II – Wypełnianie ewentualnych ubytków szybko schnącym spoiwem.
ETAP III – polerowanie posadzki drewnianej maszyną wolnoobrotową, aż do uzyskania gładkiej powierzchni.
Dodatkową usługą (wykonywaną po zakończeniu całego procesu cyklinowania bezpyłowego podłogi) jest lakierowanie lub olejowanie parkietu w celu zabezpieczenia go przed czynnikami zewnętrznymi.
Dzięki takiemu zabiegowi możemy cieszyć się piękną posadzką drewnianą przez długi czas i uniknąć kosztów związanych z częstszą wymianą pokrycia. Dodatkowo nadaje on podłodze gładkiego, lśniącego, eleganckiego wyglądu. Poza tym cyklinowanie bezpyłowe, połączone z lakierowaniem lub olejowaniem, zabezpiecza nawierzchnię i uodparnia ją na różnego rodzaju zarysowania, uszkodzenia lub niesprzyjające czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć. Ponadto w przypadku olejowania uzyskamy piękny, matowy, naturalny efekt, a przy tym ochronimy parkiet przed działaniem niszczycielskich szkodników, grzybów lub pleśni.
Cyklinowanie podłóg to usługa, którą powinno pozostawić się sprawdzonym ekspertom. Nieprawidłowo wykonana może skutkować bowiem poważnymi uszkodzeniami pokrycia i zepsuciem zakładanego efektu.
Tego typu renowacja powinna być inwestycją na kilka lat. Zasada jest prosta – im lepiej wykonane cyklinowanie bezpyłowe podłóg, tym dłuższy okres bez konieczności powtarzania go. Po raz pierwszy usługę tę trzeba wykonać po upływie ok. kilku tygodni od położenia nowego parkietu.
W kolejnych latach należy obserwować poziom zużycia posadzki drewnianej. Oczywiście powinno się przy tym odpowiednio pielęgnować podłogę, aby utrzymywała swój estetyczny wygląd jak najdłużej. Natomiast kolejny zabieg cyklinowania bezpyłowego jest zalecany w przypadku zauważenia opisanych wyżej uszkodzeń lub zarysowań. Szacuje się, że usługa ta standardowo wykonywana jest co 5-10 lat.
Dwuskładnikowe lakiery poliuretanowe przeznaczone do lakierowania podłóg drewnianych narażonych na bardzo silne obciążenia mechaniczne.
projekt: WebReklama Szlifkom © Burakowski Adam